MENÜ

Anevrizma tedavisi: Akım Çevirici Stent

Olgu 1

58 yaşında kadın hasta. Sağ internal karotid arterin (şah damarı) paraoftalmik bölgesinde 8 mm çapında geniş ağızlı anevrizması olan hasta, akım çevirici stent ile tedavi edildi. Tedavi sonrasında yapılan anjiografide anevrizmanın kaybolduğu görülüyor.

Tedavi öncesi Tedavi öncesi
Tedavi sonrası

Olgu 2

Subaraknoid kanama geçiren 53 yaşında kadın hastanın beyin anjiografisinde, baziler arterde yaklaşık 3mm çapında, geniş ağızlı, “Blister” tipte anevrizma saptandı. Hastamız, akım çevirici stent yöntemiyle başarılı şekilde tedavi edildi.

Tedavi öncesi Tedavi sonrası

Olgu 3

Şiddetli başağrısı ve çift görme şikayetleri olan 38 yaşında kadın hastamızın beyin anjiograsinde sağ internal karotid arterde (şah damarı) yaklaşık 20mm çapında, bir anevrizma tespit edildi. Oldukça büyük boyutlu bu anevrizma, akım çevrici stent yöntemiyle tedavi edildi.

Tedavi öncesi
Tedavi sonrası Tedavi sonrası

Olgu 4

48 yaşında erkek hastamızın beyin anjiografisinde sağ internal karotid arterin (şah damarı) paraoftalmik segmentinde yerleşmis, yaklaşık 7-8mm çaplı geniş ağızlı bir anevrizma saptandı. Hastamız, akım çevrici stent uygulamasıyla tedavi edildi. Tedavi sonrası kontrol anjiografide anevrizmanın kayboldu görüldü.

Tedavi önesi Tedavi sonrası

Olgu 5

Şiddetli başağrısı sonrasında yapılan beyin Bilgisayaralı Tomografi tetkikinde subaraknoid kanama geçirdiği saptanan 49 yaşında kadın hastamızın yaptığımız beyin anjiografisinde sol internal karotid arter üzerinde yerleşmiş 3mm çaplı, geniş ağızlı, “Blister” tipinde bir anevrizma saptandı. Açık cerrahi ile tedavisi çok riskli olan “blister” anevrizma, akım çevirici stent ile başarılı bir şekilde tedavi edildi.

Tedavi Öncesi Tedavi sonrası
PAYLAŞIN

Hastalıklar

Anevrizma, atardamar duvarındaki zayıf bir noktada oluşan "baloncuk" ları tanımlayan tıbbi terimdir.

Devamı

Tedaviler

Anevrizma tedavisinin amacı gelecekte anevrizmanın patlamasına bağlı gelişebilecek potansiyel bir beyin kanamasını engellemektir.

Devamı

İletişim

İstanbul Tıp Fakültesi, Cerrahi binası, 1.bodrum kat. Radyoloji Anabilim Dalı, Nöroradyoloji Bilim dalı, Çapa, İstanbul

Devamı
© 2015 Kubilayaydin.com.tr - Kullanım Şartları & Gizlilik